تبلیغات
LINGUISTICS SCHOOL - رمان معاصری كه كلاسیك شد- به بهانه 35 سالگی رمان كلیدر
LINGUISTICS SCHOOL
...به نام خدایی كه در این نزدیكی است
1392/11/3

رمان معاصری كه كلاسیك شد- به بهانه 35 سالگی رمان كلیدر

1392/11/3

نوع مطلب :ادبیات فارسی، 
نویسنده :علی تفكری


   كلیدر از نوادر آثار معاصر فارسی است كه در دوران خود «كلاسیك» شده است. به عبارتی دقیق تر رمان كلیدر «كلاسیك معاصر» است. شاید دو برابر حجم این رمان، منتقدین درباره آن نوشته باشند و گفته باشند. درباره ساختار این رمان، درباره قهرمانانش و ویژگی های هر كدام از آنان و نثر و روایت و... از سال انتشار كتاب تا امروز حرف زده شده است. اما آنچه این اثر را از فراز چند دهه عبور داده و از دهه های دیگر نیز عبور خواهد داد، توانایی های نویسنده در استفاده از زبان فارسی است.
    
دولت آبادی همچون استادی توانا كلمات را چون مومی در دست به هر شكل و حالتی در می آورد. اهمیت رمان به غیر از موضوع و فضاها و دیگر زمینه هایی كه هر یك حایز اهمیت هستند، در كاربرد نویسنده از زبان فارسی است كه به جایگاه خاصی می رسد. دولت آبادی با رمان كلیدر یكبار دیگر ظرفیت های زبان و نثر فارسی را نشان داده است و طی رمان به جنبه های گوناگونی از قدرت دولت آبادی و ذهنیت تاریخی او كه در تاریخ مردم ایران غوطه خورده است، پی می بریم.
    
شاید زمانی كه نخستین مجلد این رمان منتشر شد، هرگز چنین آینده یی برای رمان قابل تصور نبود. اما اینكه در 35 سالگی انتشار كلیدر می بینیم كه همچنان این كتاب خوانده می شود و هنوز مثل روزهای اول انتشارش بحث انگیز و مایه افتخار رمان فارسی است. انتشار كلیدر این شجاعت و جرات را به نویسندگان جوان داد كه وارد عرصه های لغزنده و احتمالادشوار نثر فارسی شوند. تجربه دولت آبادی تجربه یی بود كه هرچند در پس پشت خود مایه های رنج نویسنده را عیان می كرد، اما موفق شد نشان دهد می توان با اتكا به قدرت زبان فارسی كاری را خلق كرد كه بماند. می دانید كه كلیدر در ابتدا به طور كامل منتشر نشد و در آغاز دو جلد آن به بازار آمد. در همان زمان انتشار هیچ كس بی تفارت از كنار كلیدر نگذشت. همان زمان محمدعلی جمالزاده به عنوان پدر داستان نویسی ایران و احمد شاملو به عنوان پدر شعر معاصر فارسی این اثر را ستودند. واكنش این نویسندگان نشان می داد كه با یك اثر متفارت روبه رو هستیم. كلیدر 35 سال پیش به بازار آمد و از همان روز تاكنون كتابی است كه می توان درباره آن حرف زد، درباره آن نوشت، آن را خواند و با قابلیت های زبان آشنا شد. كلیدر 35 ساله شد. اثری معاصر كه در زمان حیات نویسنده اش كلاسیك شد.

علی دهباشی

منبع: روزنامه اعتماد


موزیک
دریافت كد موسیقی
رتبه گوگل
ابزار نمایش رتبه گوگل یا پیج رنک , . , .
پرش به بالای تصویر
Up Page
ویکیو ، سرویس جستجو در اینترنتکد پرش به بالای صفحه وب
پسندیدن [cb:post_like]