تبلیغات
LINGUISTICS SCHOOL - چگونه درس بخوانیم؟ چگونه امتحان دهیم؟
LINGUISTICS SCHOOL
...به نام خدایی كه در این نزدیكی است
1392/10/1

چگونه درس بخوانیم؟ چگونه امتحان دهیم؟

1392/10/1

نوع مطلب :سخنی با شما، 
نویسنده :علی تفكری

امتحان نقطه ی عطفی در نشان دادن میزان موفقیت شماست. هرچند روش های موجود برای امتحان، نمی تواند گویای دقیق و واقعی از میزان اندوخته های علمی دانش آموز به حساب آید، اما ملاك مهمی تلقی می شود و به تبع آن «نمره» نیز اهمیت خود را در این راستا به نمایش می گذارد.
اگر شما دروس خود را مرتب مطالعه كرده باشید فقط احتیاج به خواندن نكات مهم مبحثها را خواهید داشت و به برنامه ریزی فشرده و منسجمی نیاز نخواهید داشت، در غیر این صورت یك برنامه ریزی كامل می تواند شما را در دستیابی به موفقیت، همراهی كند. لذا برای مواجهه با امتحان، می بایست برنامه ریزی كرد. 
توجه به تاریخ امتحان و مدت زمانی باقیمانده تا آن زمان، مقدار بخش ها و فصول هر درس، رفع سؤالات و اشكالات موجود پیش از امتحان و انجام یك امتحان فرضی برای آزمودن اطلاعات خود، از اقدامات مقدماتی است كه می تواند در برنامه ریزی شما مدنظر قرار گیرد. پس از این كه برنامه امتحانی را به شما دادند و از تاریخ آن آگاه شدید در اولین فرصت و بدون اتلاف وقت، برنامه مطالعه خود را تنظیم كنید. برنامه را باید طوری طرح كنید كه فرصت كافی برای مطالعه مستمر داشته باشید.
در بین ساعات مطالعه باید سه نكته را رعایت كنید:
- اول این كه زمانی را برای مرور نكته ها و جمع بندی مطالب خوانده شده، درنظر بگیرید زیرا هرچه بیشتر معلومات خود را مرور كنید بیشتر قادر به جذب مطالب جدید و نكات تازه خواهید بود.
- دوم این كه زمانی (مثلاً ده دقیقه) را برای استراحت در نظر بگیرید، چرا كه هرچه زمان پیش می رود، یادآوری مطالب خوانده شده به نحو رو به افزایشی، كاهش می یابد، مگر این كه به حافظه خود استراحت منظم بدهید.
- سوم اینكه در برنامه ریزی خود چند درس مختلف اعم از عمومی- پایه (اختصاصی) را بگنجانید و یا حداقل بكوشید كه موضوع مطالعه خود را عوض كنید. زیرا خواندن یك درس خاص بیش از چند ساعت باعث خستگی خواهدشد.
- اگر در حین مطالعه خسته شدید، تنفس های عمیق، راه رفتن در هوای آزاد و چند لحظه چشم برهم نهادن و به چیزی فكر نكردن، در برطرف كردن خستگی و فشار فكری شما موثر خواهد بود.
- پس از این كه چارچوب برنامه درسی خود را تنظیم و ساعت ها و درس ها را مشخص كردید فوراً شروع به مطالعه كنید و برای شروع به كار وسواس به خرج ندهید. فقط فوراً شروع كنید. هر فكر مزاحمی را كه به مغزتان خطور كرد با قاطعیت از خود دور كنید و به خود تلقین كنید كه آدم با اراده ای هستید.
- در حین مطالعه، زیر نكات مهم خط بكشید و پس از پایان هر بخش، فرمول ها و تعریف های كلیدی و مهم را به صورت خلاصه در یك ورق كاغذ یادداشت كنید چراكه برای مرور دوباره، همین یادداشت ها كافی هستند.
- اگر در درسی ضعیف هستید نگویید آن درس سخت است. به همشاگردی های خود نگاه كنید، كسانی هستند كه این درس برایشان سهل و آسان است و بالعكس درسی كه برای شما آسان است برای آنها مشكل است، پس به دنبال نقاط ضعف و اشكالات خود در آن درس بگردید و اشكالات خود را با كمك دوستان و دبیرانتان رفع كنید.
- اگر در طول روز به دلیل سهل انگاری و كم كاری موفق نشدید مطابق برنامه آن روز پیش بروید، به عنوان جریمه از وقت خواب خود بزنید و برنامه خود را به اتمام برسانید چرا كه در غیر این صورت تمام برنامه تان دچار مشكل خواهد شد (چون شما برنامه تان را با توجه به روحیات، عادات و برنامه زندگی، میزان ضعف و قوت در دروس تنظیم كرده اید پس الزاماً نباید وقت برای مطالعه كم بیاورید.)

نكته: قبل از اینكه فرصت كافی را از دست بدهید چنان مطالعه كنید كه در آخرین لحظات دچار پشیمانی و استرس نشوید. بعد از این كه طبق برنامه عمل كردید و به روز امتحان نزدیك شدید باید سعی كنید چند ساعت قبل از امتحان دست از مطالعه بردارید و استراحت كنید. عاقلانه ترین راه، یك خواب راحت و استراحت طولانی در شب قبل از امتحان است. البته قبل از استراحت، یك نگاه جنگی و فوری به رئوس مطالب بیندازید و با اطمینان كامل از موفقیت خود و با اعتماد به نفس فراوان- كه حتماً به بهترین نحو از عهده امتحان برخواهید آمد- به استراحت بپردازید و روز بعد وارد جلسه امتحان شوید.
در سر جلسه امتحان نیز به خود قوت قلب دهید و تلقین كنید كه می توانید به تمامی سؤالات پاسخ دهید پس نام و مشخصات خواسته شده را بنویسید. آنگاه نگاهی سریع اما دقیق بر تعداد سؤالات و زمان داده شده و كیفیت سؤالات و بارم هر كدام بیندازید و سعی كنید ابتدا به سؤالاتی پاسخ دهید كه: اولاً مطمئن هستید خوب می دانید و ثانیاً بارم بیشتری دارند. دقت كنید سؤالها را كامل بخوانید، درست خواندن فعل جملات بسیار مهم است. بدون وقفه به سؤالات پاسخ دهید، البته خونسردی خود را نیز حفظ كنید. اگر جواب پرسشی را نمی دانید و یا فراموش كرده اید، دست و پای خود را گم نكنید؛ فقط یك علامت كنار آن بگذارید و به سراغ سؤال بعدی بروید.

پس از پاسخ دادن به سایر سؤالات اگر وقت داشتید به آن سؤال برگردید.
- سعی كنید با خط خوانا بنویسید، شكل ها را نیز با دقت رسم كنید.
- اگر از ورقه پاسخ دیگری نیز استفاده كردید حتماً در روی برگه دوم اسم و مشخصات خود را بنویسید و همچنین برروی برگه اول نیز متذكر شوید كه «برگه دوم دارد.»
- اگر امتحان را زود تمام كردید مغرور نشوید و در دادن ورقه عجله نكنید چراكه اغلب بعد از خروج از سالن امتحان یادمان می آید كه یك تست را جواب نداده ایم و... پس با دقت سؤالات و جواب ها رابررسی كنید.
- پس از مرور سؤالات و جواب ها با خیال راحت ورقه خود را به مراقب های جلسه امتحان بدهید.


موزیک
دریافت كد موسیقی
رتبه گوگل
ابزار نمایش رتبه گوگل یا پیج رنک , . , .
پرش به بالای تصویر
Up Page
ویکیو ، سرویس جستجو در اینترنتکد پرش به بالای صفحه وب
پسندیدن [cb:post_like]