تبلیغات
LINGUISTICS SCHOOL - به بهانه ی یکصد و شانزدهمین سالروز تولد نیمای بزرگ
LINGUISTICS SCHOOL
...به نام خدایی كه در این نزدیكی است
1392/08/22

به بهانه ی یکصد و شانزدهمین سالروز تولد نیمای بزرگ

1392/08/22

نوع مطلب :تاریخ ادبیات، 
نویسنده :علی تفكری

                

21 آبان هر سال یادآور تولد مردی ست كه از میان كوه های سربه فلك كشیده ی مازندران برخاست و با تلاشی جانكاه، فروتنانه فرم و محتوای شعر كلاسیك را دگرگون ساخت. نواندیشی را آموزش داد و همراه با تلاطم اجتماعی عصر مشروطیت، گفتگو را جانشین تك گویی كرد و از سلطنت شاعران گذشته نهراسید.

 نیما می گوید: «نترس! حرف بزن تا بتوانی بگویی چه كسی هستی! شاعر لازم است كه نترسد، غیر مقیّد و جَری و مستقل باشد. قدما به خوابِ جادویی رفته اند. تحسین و تكذیب، برایشان یكی است. ولی زمان حاضر، زنده است. جان دارد و با ما حرف می زند و باید برای احتیاجاتِ ملتی كه اكنون زنده اند، چیز بنویسیم. فردوسی ها و حافظ ها هم اگر زنده می شدند، همین كار را می كردند. آنها كه نمی كنند، جهتِ این است كه نه حافظ اند، نه فردوسی. برای رسیدن به این مقام، نباید طفل را ترسانید و به او گفت كه تو مثل فردوسی نخواهی شد.»

 متاسفانه باید گفت كه هنوز شعر و اندیشه ی نیما آنچنان كه شایسته ی اوست شناخته نشده است و باید در معرفی نقش او در جامعه ی ادبی ایران تلاش نمود. تشكیل بنیاد ملی نیماشناسی، ایجاد خانه ی شعر ایران، ایجاد درس مستقل نیماشناسی در دانشگاه ها و نامگذاری روزی به نام نیما در تقویم رسمی كشور قدم های آغازینی ست كه باید با همت تمامی فرهنگ دوستان و هنرمندان ایران زمین به انجام برسد و ادبیات ایران را به سوی آینده سوق دهد. 

شب همه شب شكسته خواب به چشمم / گوش بر زنگِ كاروانَستَم / با صداهای نیم زنده ز دور / همعنان گشته، همزبان هستم. / جاده اما ز همه كس خالی است / ریخته بر سر آوار آوار / این منم مانده به زندانِ شبِ تیره كه باز / شب همه شب / گوش بر زنگِ كاروانَستَم.


موزیک
دریافت كد موسیقی
رتبه گوگل
ابزار نمایش رتبه گوگل یا پیج رنک , . , .
پرش به بالای تصویر
Up Page
ویکیو ، سرویس جستجو در اینترنتکد پرش به بالای صفحه وب
پسندیدن [cb:post_like]