تبلیغات
LINGUISTICS SCHOOL - نوبل ادبیات به آلیس مونرو رسید
LINGUISTICS SCHOOL
...به نام خدایی كه در این نزدیكی است
1392/07/19

نوبل ادبیات به آلیس مونرو رسید

1392/07/19

نوع مطلب :اخبار ادبی، 
نویسنده :علی تفكری

 

نوبل ادبیات در سال 2013 به آلیس مونرو نویسنده‌ی مشهور کانادایی رسید.

وقتی در ماه ژوئن سال 2013 خانم مونرو، نویسنده‌ی 83 ساله‌ی کانادایی به روزنامه‌ی کانادا پست اعلام کرد که دیگر هرگز نخواهد نوشت، هیچگاه فکرش را هم نمی‌کرد که درست چند ماه بعد یعنی در اکتبر همان سال تلفن خانه‌اش زنگ بخورد و کسیروی منشی تلفنی‌ پیغام بگذارد که او اولین نویسنده‌ی کانادایی‌ست که تا به امروزموفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شده است.

آکادمی نوبل در بخش ادبیات مثل هر سال در دهم اکتبر -18مهر- برنده‌ی نهایی خود را اعلام می‌کند و نویسنده‌ای را که لایق دریافت این جایزه‌ی 1.2 میلیون دلاری می‌شود، به جهانیان معرفی کند. در یکصد و دهمین دوره‌ی این جایزه، آلیسمونرو با عنوان «استاد خلق داستان‌های کوتاه معاصر "master of the contemporary short story"» موفق به اخذ این جایزه شد تا اولین نویسنده‌ی کانادایی‌ باشد که به این جایگاه رسیده است و شور بزرگی در این کشور و شهر مونترال به‌وجود آورد. مارگریت آتوود درباره بازخورد این خبر در کشورش می‌گوید:کمتر کسی را دیده‌ام که بعد از شنیدن این خبر با خوشحالی در توییتر خود ننوشته باشد: مونرو نوبل 2013 را گفت! ناشر رسمی کتاب‌های مونرو Penguin Random House نیز در پیامی این موفقیت را به این نویسنده و ویراستارش تبریک گفت.

از این نویسنده‌ی 83 ساله تا به امروز چندین کتاب به زبان فارسی منتشر شده است که از بین آن‌ها می‌توان به مجموعه داستان «فرار» با ترجمه‌ی مژده دقیقی و مجموعه داستان «رویای مادرم» با ترجمه‌ی ترانه علیدوستی و «دست مایه‌ها»با ترجمه‌ی مرضیه ستوده و «دورنمای کاسل راک»با ترجمه‌ی زهرا نی‌چین اشاره کرد.

مونرو با وجودی که از طرف آکادمی نوبل به عنوان "استاد خلق داستان‌های کوتاه معاصر" معرفی شده است، جدای از مجموعه داستان‌های موفقی که در کارنامه‌اش ثبت شده یک رمان با عنوان «زندگی زنان و دختران» نیز نوشته است.مونرو تا پیش از کسب این جایزه‌ی بزرگ و ارزشمند در سال 2009 موفق به اخذ جایزه‌ی Booker و همچنین سه بار موفق به کسب جایزه دولتی کانادا در سال‌های 1968 (به‌خاطر انتشار مجموعه داستان «رقص لاله‌های شادمان»)، 1976(به‌خاطر انتشار رمان«زندگی زنان و دختران»)، 1986 گردیده است. کسب جایزه‌های اُهنری در سال‌های 2006 و2008 و همچنین مدال افتخار ادبیات از انجمن ملی آمریکا در سال 2005 از دیگر افتخارات او به حساب می‌آید.

مونرو در 10 ژوئیه 1931 در شهر وینگهام و در خانواده‌ای روستایی به دنیا آمد؛ او پدری کشاورز و مادری معلم داشت. او در محیطی رشد یافت که هیچ سنخیتی با ادبیات نداشت ولی پله‌های ترقی را طی کرد و حالا با وجودی که چند ماه از خداحافظی او از عالم ادبیات می‌گذرد، در اوج پیری، خود را در قله‌ی ادبیات جهان می‌بیند،
افتخاری که تا به امروز تنها نصیب 109 نویسنده به غیر از او شده است.


موزیک
دریافت كد موسیقی
رتبه گوگل
ابزار نمایش رتبه گوگل یا پیج رنک , . , .
پرش به بالای تصویر
Up Page
ویکیو ، سرویس جستجو در اینترنتکد پرش به بالای صفحه وب
پسندیدن [cb:post_like]